Loading

wait a moment

Na slovíčko s predsedom KK SPU Nitra, Tomášom Sonnenscheinom

Po ukončení ligovej sezóny vám prinášame rozhovor s predsedom a hrajúcim trénerom KK SPU Nitra, Tomášom Sonnenscheinom.

Minulý víkend vyvrcholili slovenské ligy finálovými zápasmi, ako by si zhodnotil sezónu? Ktoré tímy z vášho klubu účinkovali v slovenskej lige, ako si spokojný s ich umiestnením?

Túto sezónu sme v slovenskej lige postavili dva tímy seniorov, tím do 16 rokov, dva do 13 rokov a tím do 11 rokov. V polovici ročníka sa k nim pridali aj naši najmenší korfbalisti do 10 rokov, tiež rozdelení do dvoch tímov. Oproti vlaňajšej sezóne sme trošku ustúpili z pozícií a bohužiaľ sa nám ani v jednej kategórii nepodarilo vyhrať prvé miesto. Počas sezóny sme mali viacero zranených hráčov, ale začala sa vo väčšej miere prejavovať aj kvalita a ochota zlepšovať sa zo strany detí. Ďalším problémom je nedostatok chlapcov v niektorých kategóriách, hlavne do 16 rokov a seniorov. Aj napriek všetkým týmto problémom sme radi, že deti sa korfbalu venujú a tento pekný šport ich baví.

Okrem slovenskej ligy vaše tímy účinkovali aj v Maďarsku, ako sa im darilo tam?

V Maďarsku sme postavili dva žiacke tímy. Do 13 rokov sa umiestnili na celkovom ôsmom mieste. Prevažnú väčšinu tímu tvorili 12 roční hráči, takže je tam predpoklad napredovania v rovnakej kategórii v ďalšej sezóne. Tím do 15 rokov si počínal úspešnejšie. Celkovo sa umiestnil na piatom mieste a Timea Darnadiová bola druhou a Želka Áčová šiestou najlepšou strelkyňou ligy vo svojej kategórii. V oboch kategóriách účinkovalo 11 tímov. V prvej seniorskej maďarskej lige účinkoval spoločný tím Nitry a Prievidze pod hlavičkou Slovak Selection, ktorý sa umiestnil na štvrtom mieste.  

Dovoľ nám, aby sme ti zagratulovali k tvojmu osobnému úspechu, keď sa ti podarilo obhájiť korunu najlepšieho strelca slovenskej ligy.

Ďakujem. Veľký podiel na tomto úspechu majú moji spoluhráči. Veľa košov padlo z penált, ktoré vybojovali práve oni. Ďalším dôvodom je to, že som sa zúčastnil všetkých turnajov, zatiaľ čo moji prenasledovatelia museli niektoré z nich vynechať. V každom prípade som veľmi rád, že sa mi tento osobný úspech podaril, aj keď tomu neprikladám veľkú dôležitosť. Najlepšou strelkyňou bola taktiež hráčka Nitry Andrea Fialová, ktorá suverénne dominovala v ženskej kategórii.

Dočítali sme sa, že slovenskú reprezentáciu čakajú tento rok Majstrovstvá Európy. Ktorí hráči z Nitry sa v tíme pripravujú, aké sú ambície Slovenska na tomto podujatí.

Slovenská asociácia korfbalu sa dohodla na spolupráci s ruským trénerom Sergejom Nizovským. Prvý kemp pod jeho vedením sa uskutočnil začiatkom júna. Z Nitry sa ho zúčastnili Andrea Fialová, Janka Miklovičová, ja a z výberu do 17 rokov absolvovala dva seniorské tréningy aj Timea Darnadiová. Z prvého sústredenia sa musel ospravedlniť Peter Levčík. Po letnej pauze reprezentácia zintenzívni prípravu, keď ju v septembri čakajú až tri akcie a celý cyklus vyvrcholí októbrovými ME v Holandsku, kde budem pôsobiť v realizačnom tíme ako asistent trénera. V prípade dobrej konštelácie by sme radi zabojovali o umiestnenie v prvej desiatke, čo by znamenalo postup na MS 2019 v Durbane (JAR).

Prejdime opäť do Nitry. Aká je situácia v tíme? Koľko máte hráčov?

Náš klub vznikol v roku 2010 a je pokračovateľom korfbalovej tradície v Nitre. Prešli sme si viacerými fázami, lepšími aj horšími časmi. Momentálne sa tešíme zo záujmu detí, ale nezabúdame ani na seniorov. Každé družstvo trénuje dvakrát do týždňa. Pondelok a štvrtok je vyhradený na korfbal. Najskôr začíname tréningom tímov do 10 a 11 rokov(deti od 7 do 11 rokov), pokračujeme kategóriou do 13 a 15 rokov (vek od 12 do 15 rokov) a podvečer nás čaká spoločný tréning juniorov a seniorov. Je to fyzicky a veľakrát aj psychicky veľmi náročné, ale zatiaľ to zvládame. Počas sezóny sme sa s niektorými deťmi rozlúčili, či už s disciplinárnych dôvodov, alebo stratou záujmu. V súčasnosti sa u nás pripravuje viac ako 40 detí. Najväčší problém máme momentálne v kategóriách seniorov a juniorov, kde nám chýbajú najmä chlapci, ale radi privítame aj nové korfbalistky.

Aká je spolupráca s rodičmi?

V minulosti to bolo dosť kritické, keď boli problémy s komunikáciou a podporovalo nás iba niekoľko rodičov. Tento rok sa to výrazne zlepšilo. Pomohli tomu aj viaceré akcie, ktoré sme zorganizovali pre rodičov s deťmi, či už spomeniem vianočný večierok alebo spoločný turnaj detí a rodičov. V týchto aktivitách plánujeme pokračovať aj naďalej. Rodičia nám taktiež pomáhajú zabezpečiť pre deti materiálne vybavenie a aj touto cestou by som chcel veľmi poďakovať rodičom, ktorí počas celej sezóny pomohli zabezpečiť odvoz detí na ligové zápasy do Maďarska.

Aké akcie vás čakajú v najbližšej dobe?

Do konca júna trénujeme vo voľnejšom režime. Potom nás čaká korfbalová akcia roka v Nitre, siedmy ročník Medzinárodného korfbalového víkendu v Nitre. Opäť zavíta do Nitry rekordná účasť, viac ako 400 korfbalistov. V seniorskej kategórii sa môžeme tešiť na 20 tímov z deviatich krajín a v troch žiackych kategóriách bude hrať spolu 17 tímov z troch krajín. V týchto dňoch vrcholia prípravy na toto veľkolepé podujatie. Prípadný záujemcovia o spoluprácu, ktorí by vedeli podporiť toto podujatie sú samozrejme vítaní a budeme radi ak nás podporíte.

Aké máte plány do ďalšej sezóny? Kedy začínate s prípravou?

Začiatkom augusta nás čaká týždenný korfbalový tábor na Skalke a koncom augusta začneme aj s letnou prípravou juniorov a seniorov na sezónu. V ďalšom ročníku by sme chceli opäť postaviť mládežnícke aj seniorské tímy do slovenskej aj maďarskej ligy. Taktiež by sme chceli otvoriť novú tréningovú skupinu detí v Nitre, či už nadviazaním novej spolupráce s niektorou zo základných škôl, prípadne spoločnou prípravou v niektorej z nitrianskych športových hál. V prípade záujmu o ukážky korfbalu na vašej škole, alebo otázok ohľadom prihlásenia detí do tímu nás prosím kontaktujte (tel. č. a mailovú adresu nájdete na našej webovej stránke).

Čo by si chcel na záver odkázať ľuďom, ktorí tento rozhovor čítajú?

Chcel by som sa na záver poďakovať všetkým, ktorí nás podporujú. Som veľmi hrdý na všetkých, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na rozvoji korfbalu na Slovensku. Je to obdivuhodné, koľko energie a času venujú tomu, aby korfbal na Slovensku napredoval. Budeme veľmi radi, ak sa k nám pridajú ďalší ľudia, ktorí si korfbal vyskúšajú budú ho propagovať a rozširovať aj do ďalších miest na Slovensku.

Published in .