Na slovíčko s Timeou Darnadiovou

Dnes sme si na rozhovor pozvali juniorskú a seniorskú hráčku KK SPU Nitra, ktorú sme vyspovedali krátko po návrate zo Svetového pohára do 17 rokov. Zaujíma vás ako sa ku korfbalu dostala? Čo ju najviac baví, prípadné aké má plány do budúcnosti? Všetko sa dočítate v najbližších riadkoch.

Kedy a ako si sa dostala ku korfbalu?

Bolo to pred dvoma rokmi a môžem za to poďakovať stálej hráčke Barbore Prípadovej, ktorá ma zavolala na jej tréning, keďže som bola veľmi zvedavá čo je Korfbal zač. Ambiciózny tréner ma hneď zavolal slovami, že nech si to idem vyskúšať. Už dlho som chcela hrať nejaký šport, ale nevedela som si vybrať a potom už som bola aj staršia a nebola už možnosť začať určité športy. Na tomto tréningu bolo pre mňa úplne nemožné trafiť sa do toho žltého kruhu. No ďalšími a ďalšími tréningami sa moja streľba zlepšila a celkovo som sa dostala na vyššiu úroveň . Keby som mala možnosť a vedela by som o tomto krásnom športe skôr, určite by som sa mu venovala už dlhšie.

Čo ťa na tomto športe najviac zaujalo?

Veľmi ma na korfbale zaujalo, že je celá hra založená na pohybe a že to nie je také statické. A keďže s loptou sa nesmie pohybovať ,maximálne 2 kroky, nemôže tomuto športu chýbať spolupráca, ktorá je veľmi dôležitá. Taktiež je zaujímavé že to je kolektívny šport, v ktorom hrajú spolu dievčatá aj chlapci.

Účinkuješ vo viacerých ligách a tímoch. Skús porovnať úroveň líg a tímov, v ktorých hráš.

Hrám v slovenskej lige U16 a taktiež pomáham v seniorskej lige dospelým. Na Slovensku Korfbal nie je veľmi rozvinutý, takže okrem slovenskej ligy chodievame hrať aj maďarskú ligu. Tento rok som tam hrala v kategórii do 15 rokov. A tiež som mala možnosť hrať za seniorov 1. ligu, v ktorej sme vybojovali 4. miesto. Keď mám porovnať tieto dve ligy, myslím, že tá maďarská je viac rozsiahla, ale zručnosťami sa môžeme s niektorými tímami rovnať.

Aké sú tvoje silné a slabé korfbalové stránky?

Keď mám spomenúť moje silné stránky, tak myslím, že sú to rýchle nohy, s ktorými sa mi podarí ujsť ľahko do dvojtaktu a taktiež priebojnosť a obratnosť, ale každý má taktiež aj slabé stránky a myslím, že tými mojimi sú streľba z diaľky, ktorú musím ešte dotrénovať, doskoky a taktiež z niektorých situácii na ihrisku spravím často faul.

Čo by si chcela zmeniť na tréningoch? Čo sa ti najviac páči?

Tréningy sa mi veľmi páčia, no niekedy by sa zišlo viac cvičení na pohyb a urýchliť rôzne akcie, aby neprišlo ku statike v hre.

Za krátku dobu, čo hrávaš korfbal, si sa dostala do viacerých krajín. Kde všade si bola? S akými tímami? Ako sa vám darilo?

Ako som spomínala, dosť často cestujeme do Maďarska, ale navštívila som už aj Poľsko, kde sme hrali reprezentačný zápas, ktorý skončil veľmi dobre v náš prospech. Tiež sme boli ako reprezentácia na medzinárodnom turnaji v Belgicku do 15 rokov kde sme skončili tiež na peknom treťom mieste. Najväčší úspech, kde sme sa ako slovenská reprezentácia do 17 rokov mohli dostať bol Svetový pohár v Eindhovene (Holandsko), kde sme si mohli porovnať sily so seberovnými hráčmi, avšak vo výške sme si až tak rovní neboli. Nabrali sme odtiaľ plno skúseností, ktoré nám určite pomôžu v našej korfbalovej kariére.

Spomenula si Svetový pohár, z ktorého ste sa pred nedávnom vrátili? Ako sa ti hralo proti najlepším tímom v tvojej vekovej kategórii?

Niektoré tímy boli hrateľné, zvládnuteľné a chýbalo nám len pár košov k víťazstvu. Naopak boli tam aj tímy, ktoré boli 5 levelov dopredu a zápasy s nimi boli pre nás škola ako sa to má správne hrať.

Aké sú tvoje plány s korfbalom na najbližšiu sezónu?

Hneď na začiatku sezóny sú tri seniorské reprezentačné kempy, ktoré by som veľmi rada absolvovala v prípade, že ma náš reprezentačný tréner nominuje. Cieľom je príprava na Majstrovstvá Európy seniorov, na ktoré bude následne aj výber reprezentantov. Taktiež budeme pokračovať v slovenskej a maďarskej lige.

Kam by si to chcela v korfbale dosiahnuť?

Každý tréning nás posúva ďalej, no nemôžem povedať, že sa zo mňa stane nejaký profesionál, lebo takých treba hľadať v Holandsku, Belgicku či Taiwane. Ale myslím, že taký veľký “goal” bol Svetový pohár v Eindhovene.

Ako by si prilákala nových hráčov do tímu? Prečo by mali korfbal vyskúšať?

Korfbal je veľmi bezpečná droga. Kým tento šport nepoznáte, pokojne sa bez neho zaobídete. Potom, čo si prvýkrát hodíte loptou na kôš, ste chytení a závislosť sa bude už len stupňovať. Na rozdiel od naozajstných drog, vás však táto závislosť nedostane na dno, ale k vrcholu. Nebyť korfbalu, hociktoré manželstvo by dodnes neexistovalo. Už aj na Slovensku behajú po ihrisku hráči a hráčky, ktorí sa zoznámili práve vďaka korfbalu a dnes už nesú spoločné priezvisko. Nezáleží ale na tom, prečo chcete s korfbalom začať ,či kvôli ženeniu, či zo zvedavosti, alebo skrátka preto, že bez športu nemôžete byť. Dôležité je vlastne len jediné – už zajtra prísť na prvý tréning.