Loading

wait a moment

Rok 2018 nám zhodnotil predseda KK SPU Nitra

Rok 2018 odkrajuje zo svojich dní posledné časti a nastal čas bilancovania. Bližšie sme sa o korfbalovom roku 2018 porozprávali s predsedom KK SPU Nitra, Tomášom Sonnenscheinom.

Si spokojný s korfbalovým rokom 2018?

 Myslím, že v globále môžeme byť s rokom 2018 spokojní. Podarilo sa nám rozšíriť našu členskú základňu, priviedli sme ku korfbalu ďalšie deti, zorganizovali sme aj napriek problémom najväčší turnaj na Slovensku, celkom sa darilo aj na reprezentačnej úrovni.

 

Ako by si porovnal rok 2018 s predchádzajúcimi rokmi? V čom bol lepší a čo vám v tomto roku nevyšlo podľa predstáv.

 Ako som spomínal, najväčším potešením pre nás bol nárast počtu detí. Zvýšil sa najmä počet v golianovskej tréningovej skupine, kde začínajú s korfbalom už najmenšie deti od 7 rokov. Od októbra sme vďaka Martine Gatci začali s tréningami na ZŠ Benkova a korfbalové koše sme zapožičali taktiež na ZŠ sv. Gorazda. Koncom roka sme sprostredkovali kúpu košov na UKF pre začínajúcich telocvikárov. Najväčším úspechom v tomto roku bolo tretie miesto na medzinárodnom turnaji v holandskom Eindhovene, ktorý je špecifický svojou atmosférou a zúčastnilo sa na ňom 48 vysokoškolských tímov. V júli sme zorganizovali tradičný Medzinárodný korfbalový víkend, ktorého sa zúčastnilo rekordných 17 seniorských a 18 juniorských tímov z ôsmich krajín.  Spolu vyše 350 korfbalistov. Vzhľadom na rekonštrukciu umelej trávy v areáli FC Nitra sme museli na poslednú chvíľu promptne riešiť dejisko. Veľkú pomocnú ruku nám podala naša hrnčiarovská skupina a turnaj sme mohli zorganizovať na ihrisku v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Sklamaním pre mňa je tréningová morálka niektorých členov seniorského tímu a taktiež správanie a prístup veľkej časti tímu do 13 a 15 rokov.

 

Koľko členov má momentálne korfbalový klub KK SPU Nitra, v akých súťažiach pôsobia vaše tímy?

 KK SPU Nitra má viac ako 70 aktívnych členov, bohužiaľ nie všetci stíhajú pravidelne skĺbiť svoje pracovné a študijné povinnosti s tréningom. V sezóne 2018/2019  máme v slovenských súťažiach spolu 10 tímov, od najmenších 9 ročných až po dva seniorské tímy. Okrem slovenských súťaží sa zapájame aj do maďarskej ligy. Nitru reprezentujú tímy do 11, 13 a 15 rokov a v spoločnom tíme s Prievidzou sú registrovaní pod hlavičkou Slovak selection aj tím do 19 rokov a seniori.

 

Ako často trénujete?

 Našimi tréningovými dňami sú dlhodobo pondelok a štvrtok. Začíname tréningami do 9 a 11 rokov, pokračujeme kategóriou do 13 a 15 rokov a deň ukončíme tréningom seniorov spolu s U17. V roku 2018 sme u žiakov absolvovali 73 tréningov, ktorých sa zúčastnilo 52 detí. Najlepšiu dochádzku mali Lea Mikulášiková (71 účastí), Tamarka Milkovičová (70) a Timka Slažanská a Pavol Virág (obaja po 68). Z najmladšej skupiny od septembra nechýbali ani raz Natália Darnadiová, Timotej Varga a Nikolas Milkovič. V najstaršej skupine sme mali 76 tréningov, ktorých sa zúčastnilo 37 hráčov. Najvzornejšiu dochádzku mala Zuzka Gajdošová (71), nasledoval som ja (70) a Róbert Sonnenschein (68). Okrem toho sa od októbra pridal každý utorok tréning na ZŠ Benkova.

 

Spomenul si reprezentáciu. Má Nitra vo svojich radoch korfbalových reprezentantov? Ako sa im darilo na medzinárodnom poli?

 Sme veľmi radi, že sa hráči a hráčky nášho tímu dokázali prebojovať do reprezentačných výberov. Seniori mali svoj vrchol v októbri na ME v Holandsku, kde sme bojovali o účasť na MS 2019 v JAR. Jeden smolný zápas s Írskom nás stál priamy postup na svetový šampionát a celkovým 11.miestom sme sa stali prvým náhradníkom. Práve v týchto dňoch sme sa dozvedeli vynikajúcu správu od Medzinárodnej korfbalovej federácie (IKF), že po odstúpení Dominikánskej republiky a Brazílie sme dostali možnosť účasti na MS. Obrovský problém nám robia vysoké náklady, ktoré táto akcia obnáša. Od IKF sme dostali mesiac na zhromaždenie finančných prostriedkov. Aj touto cestou by som chcel osloviť potenciálnych partnerov, ktorí by nám vedeli finančne pomôcť. ME sa z nitrianskeho tímu zúčastnili Janka Miklovičová, Andrea Fialová, Peter Levčík, v realizačnom tíme bola Zuzka Filová a ja som pôsobil v úlohe asistenta trénera. Reprezentácia do 17 rokov sa zúčastnila v júni Svetového pohára, kde obsadila 9.miesto. V jej kádri sme mali Timeu Darnadiovú a reprezentácia do 15 rokov hrala neoficiálne ME v beach korfbale v Budapešti, kde hrali z nášho tímu Barbora Prípadová, Emka Galová, Zuzka Gajdošová, Pavol Virág a Oliver Justin Červík a skončili na celkovom 6. mieste.

 

Aké plány máte v klube na rok 2019?

 V prvom rade by sme chceli stabilizovať počet hráčov v jednotlivých tímoch. Najmä v seniorskej kategórii nám chýbajú chlapci aj dievčatá a káder musíme dopĺňať juniorkami. Šikovným juniorkám zase chýbajú chlapci a v kategórii do 13 a 15 rokov dievčatá. Radi privítame všetkých nových záujemcov, ktorí si chcú korfbal vyskúšať. Čo sa týka ligových súťaží, seniori by radi potrápili a prekvapili Prievidzu a najväčšiu radosť by mi urobili naše pubertálne deti, keby začnú poslúchať a plniť naše pokyny 🙂 V januári plánujeme zorganizovať okresné kolo v korfbale žiakov základných a stredných škôl a v júli už ôsmy ročník obľúbeného Medzinárodného korfbalového víkendu. Okrem toho sa samozrejme plánujeme zúčastňovať rôznych seniorských a žiackych turnajov doma aj v zahraničí. V neposlednom rade by sme chceli korfbal rozšíriť na ďalšie školy v Nitre a okolí a z pozície člena Rady SAK samozrejme aj do iných miest na Slovensku.    

Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať za pomoc s tréningami detí Maťke Gatci a našim juniorkám Timke Darnadiovej a Emke Galovej. Pevne verím, že v nasledujúcom roku sa k nim pridajú aj ďalší ľudia z klubu, pretože všetky naše aktivity už nie je možné pokryť 3-4 ľuďmi.

 

Čo by si chcel odkázať na Vianoce svojim zverencom a priaznivcom korfbalu v Nitre a na Slovensku?

 Všetkým prajem krásne prežitie vianočných sviatkov v kruhu svojich najbližších. V novom roku hlavne veľa zdravia, nech sa nám vyhýbajú zranenia a korfbal nám prináša v prvom rade radosť a potešenie.

Published in .