Loading

wait a moment

KK SPU Nitra vybojovala piate miesto na 1. kole Europa cup-u

Historická účasť korfbalistov Nitry na Europa cup-e vo francúzskom St. Etienne priniesla ťažké zápasy proti silnej európskej konkurencii. Prvý titul v histórii klubu priniesol vedeniu tímu aj mnohé povinnosti, ale nakoniec všetko úspešne zvládli a vycestovali na svoju európsku púť. V základnej skupine Nitru postupne čakali majstri Turecka, Poľska a Škótska.

V prvom zápase proti tureckému Marmara University sme nezachytili úvod zápasu, súper si vypracoval trojbodový náskok. Postupne sme sa však vrátili do hry a dvomi dvojtaktami v podaní Andrey FialovejTimey Darnadiovej sme znížili stratu na jeden bod. Súper opäť odskočil na 4 body, na ktoré zareagovala kapitánka Janka Miklovičová dvomi strelami zo strednej vzdialenosti. Zlomový moment prišiel v 13. minúte, keď hrajúci tréner Tomáš Sonnenschein mohol znížiť na rozdiel jedného bodu, ale nepremenenou penaltou dal šancu Turkom odskočiť. Súperovi sa to podarilo a polčas skončil výsledkom 4:8. V druhom polčase si tím z krajiny polmesiaca udržiaval náskok. V drese Nitry sa do hry dostali aj mladí hráči z lavičky, ktorí si taktiež pripísali prvé štarty v európskej súťaži.

V sobotu nás čakali dva zápasy. Najskôr to bol majster Poľska KS Sokol Serock. Väčšina zo základnej osmičky poľského tímu bola nosnou kostrou poľskej reprezentácie na nedávno skončených Majstrovstvách sveta. Zápas začal našou neúspešnou penaltou. Vzápätí súper dvomi košmi vstúpil úspešne do zápasu. Nitra sa však nevzdala a strelami Petra LevčíkaAndrey Fialovej vyrovnala v tretej minúte na 2:2. Vyrovnané skóre sme bohužiaľ dokázali udržať iba do stavu 3:3, keď sa presadil Šimon Horváth. Poliaci vzápätí zvýšili tempo zápasu a výraznejšími individualitami strhli vedenie zápasu na svoju stranu. Polčasové skóre 13:6 bolo rozhodujúce aj do ďalšieho vývoja zápasu. Nitre sa podarilo v druhom polčase skórovať iba jedenkrát v úvodnej minúte, potom sa presadzoval iba náš súper a zápas skončil výsledkom 22:7.

Po výraznej prehre s Poliakmi nás čakal večer zápas s Edinburghom Mavericks, majstrom Škótska. Výšková prevaha aj dva tesné výsledky Škótov z predchádzajúcich zápasov vzbudzovali v našom tíme rešpekt, ale zároveň aj veľké odhodlanie pobiť sa o prvé víťazstvo na turnaji. Prvý polčas bol veľmi chudobný na strelené koše. Aj napriek upozorňovaniu trénera sme opäť nezachytili úvod stretnutia. Škóti sa v šiestej minúte dostali do dvojbodového vedenia. Nitrania sa napriek tomu nevzdávali, umnou hrou, tlačením sa do koša dokázali premeniť dvojtakty, aj vybojovať penalty. Do polčasu výsledok otočili na 4:2. Druhá päťtnásťminútovka sľubovala pekné korfbalové divadlo. Hneď v úvodnej minúte sme si košmi Petra LevčíkaTimey Darnadiovej vypracovali štvorbodový náskok, na čo tréner hostí zareagoval dvojitým striedaním. Škóti sa v priebehu druhého polčasu namotivovali k výbornému výkonu a obrátili skóre na 9:8 v ich prospech. Dramatický vývoj nasledoval aj po oddychovom čase, skóre Nitra otočila dvojtaktom Saši Jamrichovej a voľným hodom Andrey Fialovej. Ani to však nebolo v tomto zápase všetko. Škótom sa podarilo ešte raz vyrovnať a dve minúty pred koncom svietilo na ukazovateli skóre 10:10. Vďaka rýchlym dievčatám a ich dvojtaktom si Nitra vybojovala ďalšiu penaltu. Ťarchu si na svoje plecia zobral Tomáš Sonnenschein, ktorý aj napriek zaváhaniam z predchádzajúcich zápasov, túto rozhodujúcu penaltu chladnokrvne premenil. Do konca zostávali necelé dve minuty. Nitrania si umnou hrou ustrážili výsledok a výhrou 11:10 si pripísali prvé víťazstvo v histórii na Europa cup-e.

V nedeľu sa hrali zápasy o umiestnenie. Nás čakal domáci tím Bonson FJEP, ktorý podporovala veľká časť hľadiska. Medzi divákmi sa však našli aj priaznivci nášho tímu. Povzbudzovanie Poliakov, ale najmä hráčov Českých Budějovíc, nám dodalo veľa síl hlavne ku koncu zápasu. Začiatok zápasu sme mali tradične katastrofálny. Domáci sa tromi rýchlymi košmi v prvých piatich minútach dostali do vedenia. V priebehu dvoch minút Nitra vyrovnala. Hra mala spád. Do polčasu si domáci opäť vybudovali náskok a výsledkom 6:4 verili, že piate miesto zostane na domácej pôde. Naťahovanie sa o každý kôš nasledovalo aj v druhom polčase. Nitre sa podarilo vyrovnať v 21. minúte strelou z diaľky v podaní najskúsenejšej hráčky Saši Jamrichovej. Po domácom timeoute to bola Nitra, ktorá sa dostala tentokrát do vedenia. Na prvé dva naše koše dokázali domáci zareagovať, ale fintička Petra Levčíka z 26. minúty  zostala bez domácej odozvy. Nervozita do konca zápasu rástla, dokonca sa z rúk barcelonskej rozhodkyne zažltlo pred očami našej Andrey Fialovej aj francúzskeho kapitána. Výsledok sme s vypätím všetkých síl ubránili a po výhre 10:9 sa KK SPU Nitra umiestnilo pri svojej premiére na podujatiach organizovaných IKF na výbornom piatom mieste.

Hrajúci tréner Tomáš Sonnenschein: „Pred cestou na Europa cup som nebol veľmi spokojný s prípravou. Viaceré povinnosti hráčov, choroby aj dostupnosť športových hál nám narušili prípravu na toto najvýznamnejšie podujatie, ktorého sa náš klub zúčastnil. Zlá príprava vyvrcholila neúspešným vystúpením na prievidzskom Mayor cup-e. Aj napriek tomu všetkému sme do Francúzska vycestovali plní odhodlania dobre reprezentovať náš klub, slovenský korfbal, ako aj mesto Nitra. Základným cieľom bol návrat s aspoň jedným víťazstvom a neurobiť si hanbu so silnými súpermi. Aj napriek prvým dvom prehrám, sme vo zvyšnej časti ukázali charakter, dobrú hru a hlavne tímového ducha. Niektoré tímy by sa možno  položili, ale my sme dokázali zvyšné dva zápasy otočiť z nepriaznivého stavu a v nervydrásajúcej koncovke strhnúť víťazstvá na našu stranu. S účasťou na Europa cup-e som spokojný, mrzí možno prehra s tureckým súperom, ale na prvú účasť si myslím, že sme odohrali dobrý turnaj. Najviac by som vyzdvihol kolektív, ktorý počas celého víkendu ťahal za jeden koniec povrazu a na tomto by sme chceli stavať aj do ďalšej korfbalovej budúcnosti v Nitre.

B skupina

KK SPU Nitra – Marmara University Sport Club 6:12 (4:8), koše za NR: Janka Miklovičová 3, Timea Darnadiová, Andrea Fialová a Tomáš Sonnenschein po 1

KK SPU Nitra – KS Sokol Serock 7:22 (6:13), koše za NR: Timea Darnadiová a Andrea Fialová po 2, Alexandra Jamrichová, Peter Levčík a Šimon Horváth po 1.

KK SPU Nitra – Edinburgh Mavericks 11:10 (4:2), koše za NR: Alexandra Jamrichová a Peter Levčík po 3, Andrea Fialová a Tomáš Sonnenschein po 2, Timea Darnadiová 1

Zápas o 5. miesto

KK SPU Nitra – Bonson FJEP 10:9 (4:6), koše za NR: Timea Darnadiová, Alexandra Jamrichová, Tomáš Sonnenschein a Peter Levčík po 2, Andrea Fialová a Janka Miklovičová po 1

Zostava KK SPU Nitra: Andrea Fialová, Janka Miklovičová, Timea Darnadiová, Alexandra Jamrichová, Zuzana Filová, Ema Galová, Peter Levčík, Róbert Sonnenschein, Šimon Horváth, Tomáš Sonnenschein, Tibor Holota, Martin Michalčík, vedúca družstva: Zuzana Nagyová

Published in .