Loading

wait a moment

Zmena na trénerskom poste

Po dlhých desiatich rokoch fungovania Korfbalového klubu SPU Nitra, sa predseda klubu, tréner a hráč v jednej osobe, Tomáš Sonnenschein, rozhodol prenechať funkciu trénera svojim nasledovníkom. Tréningovú činnosť a zápasové povinnosti sa vedenie klubu rozhodlo zveriť do rúk jednej z najskúsenejších hráčok, Andrey Fialovej. Prečo sa Tomáš rozhodol skončiť na trénerskom poste a ako prijala tento návrh Andrea sa dozviete v nasledujúcich rozhovoroch.

Najskôr sme vyspovedali toho najpovolanejšieho, predsedu klubu.

Kedy si sa rozhodol prepustiť trénerské kormidlo ďalšiemu adeptovi? Ako dlho si sa rozhodoval k tomuto kroku?

Táto myšlienka zrela vo mne už dlhšiu dobu. Myslím, že 10 rokov je veľmi dlhá doba, počas tohto obdobia si korfbal v Nitre vyskúšalo niekoľko stoviek ľudí, mnoho z nich zostalo pri korfbale niekoľko rokov a sa stal pre nich neodmysliteľnou súčasťou života. Kto ma pozná, vie, že je to pre mňa celoživotná láska a nerád by som sa dostal do štádia, že by mi korfbal neprinášal radosť. Koncom minulého týždňa som sa definitívne rozhodol, prebral som situáciu s mojou pravou rukou, Jankou Miklovičovou, a navrhli sme prevzatie trénerských kompetencií Andrey Fialovej.

Čo ťa viedlo k rozhodnutiu skončiť s trénovaním?

Keď sme začínali, klub tvorilo niekoľko nadšencov, väčšinou do 20 ľudí. Po obnovení mládežníckych tímov a rapídnom náraste členskej základne sa zvládnutie všetkých funkcií na 100 % stalo nemysliteľným. Zabezpečenie činnosti pre približne 100 členov, zháňanie sponzorov a partnerov, aby sme dokázali naplniť rozpočet, veľké množstvo byrokracie, bez ktorej sa na Slovensku nepohneme pohltí celého človeka. Popri tom sa sústrediť na trénovanie a hranie mi bránilo vykonávať všetky činnosti naplno. Korfbal robíme vo svojom voľnom čase popri zamestnaní a ďalších aktivitách. S trénovaním samozrejme úplne nekončím. Zostávam pri trénovaní mládežníckych tímov a samozrejme sa v prípade potreby budem snažiť čo najviac pomôcť novej trénerke. Postupne by sme radi začlenili aj ďalších členov do trénovania a riadenia klubu.

Prečo ste sa rozhodli osloviť práve Andreu?

Aďa začala s korfbalom spolu so vznikom nášho klubu. Patrí medzi najskúsenejšie a najkvalitnejšie korfbalistky na Slovensku. Je dlhodobo líderkou nášho tímu a myslím, že nastal čas, aby postupne začala odovzdávať svoje skúsenosti. Verím, že ťažkú úlohu hrajúcej trénerky zvládne na výbornú a podarí sa jej prebudiť v tíme väčší zápal pre korfbal. Budeme sa jej vo vedení klubu snažiť zabezpečiť čo najlepšie podmienky na prácu. 

Slovo sme dali aj novej trénerke klubu.

Ako si prijala možnosť prevziať trénovanie seniorského tímu KK SPU Nitra? Bude ťažké skĺbiť funkciu trénerky s hraním?

Je to pre mňa veľká výzva a zároveň aj uznanie za všetko, čo pre korfbal a pre tím robím. Bude pre mňa veľmi ťažké skĺbiť  trénovanie a aj hranie, pretože to znamená, že sa nebudem môcť ani jednému venovať  na 100%, aj keď budem pre to robiť všetko. Dúfam, že skúsenejší spoluhráči mi budú pomáhať s mladšími a budú mi to takto aspoň trocha uľahčovať.

Čo by si chcela zmeniť v tréningovom procese, prípadne v zápasoch?

Chcem, aby tím prestal brať kofrbal len ako záujmový krúžok alebo vyplnenie voľného času. Keď zmenia svoj prístup, tak sa bude oveľa ľahšie trénovať aj hrať. Určite to nebude na začiatku také jednoduché. Chcem aby sa naučili, že veci, ktoré im poviem, aby niečo urobili alebo ich budem nútiť makať na sebe možno o trochu viac ako sú zvyknutí, je len preto, aby sme zápasy už len vyhrávali. Nikoho nebaví prehrávať a možno je to niekedy demotivujúce, keď sa nám nedarí, ale presne tieto veci nás musia nakopnúť a prinútiť na sebe ešte viac makať. Musíme sa naučiť medzi sebou komunikovať v zápase, keď niečo nefunguje, tak sa to nebáť povedať. Musíme sa naučiť povedať si, že idem bojovať ďalej, aj keď prehrávam o 10 košov alebo nevládzem. Všetko je to v nás a ja dúfam, že moje nadšenie a odhodlanie prenesiem na tím.

Ako prijal tím túto správu?

To ja ani neviem :D. Asi boli prekvapení, keď Sony oznámil, že končí po 10 rokoch a preberám to ja. Či už pozitívne alebo negatívne neviem, ale dúfam, že to bolo pozitívne.

Aké sú tvoje ciele? Čo by si chcela s tímom dosiahnuť?

Určite by som chcela, aby sa nám podarilo obhájiť titul majstra Slovenska, aj keď túto sezónu hráme formát, ktorý nám veľmi nevyhovuje. Bola by som rada, keby sa nám podarilo prebojovať sa do prvej trojky v druhej maďarskej korfbalovej lige, aj keď tam nám doteraz veľa zápasov nevyšlo.  Ešte nás čaká náročná druhá časť sezóny a dúfam, že sa budeme viac tešiť z vyhratých zápasov, ako smútiť nad tými prehranými.

Držíme novej trénerke palce, aby sa jej aj tímu darilo.

Published in .