Tomáš Sonnenschein

dátum narodenia: 21.1.

číslo dresu: 1

funkcia: predseda Korfbalového klubu SPU Nitra, tréner, asistent reprezentačného trénera Slovenska, tréner SR do 15 rokov, člen Rady Slovenskej asociácie korfbalu, člen dozornej rady Slovenskej asociácie univerzitného športu.

Kedy si začal s korfbalom? S korfbalom som začal v sezóne 1997/1998, keď ma na tréning priviedol môj spolužiak z gymnázia, Michal Ivan. Vtedy to bol ešte tím 1.KK Rapid Nitra, neskôr Ares Nitra. Bohužiaľ v roku 2004 korfbal v Nitre skončil. Myšlienka opätovného založenia klubu v Nitre ma mátala dlho, až k tomu prispela náhodná zhoda okolností, keď som začal učiť na strednej škole, kde som založil korfbalový krúžok, spolu s kolegom sme založili občianske združenie a postupne sa k nám pridalo aj niekoľko bývalých hráčov, ktorých doplnili moji vtedajší študenti.

Ako postupoval rozvoj korfbalu v novom klube? Spočiatku sa nás na tréningu stretávalo 8-10, dokonca nebolo výnimkou, keď nás bolo iba 5. Postupne sa nabaľovali noví ľudia, či už to boli moji žiaci, kamaráti alebo kamaráti hráčov. Spočiatku sme trénovali na ZŠ Fatranská. Postupne nám už bola miestna telocvičňa malá. Nadviazali sme spoluprácu s SPU a začali sme trénovať vo väčšej hale. Od začiatky sme mali veľmi úzku spoluprácu s belgickým korfbalovým klubom A.T.B.S Antwerpy, kde pôsobí moja bývalá spoluhráčka Alexandra Jamrichová. Každoročne sme chodili v lete na týždňové sústredenia do Belgicka a naopak Belgičania sa zúčastňujú nášho letného turnaja. Niekoľko sezón sme účinkovali v maďarskej korfbalovej lige, kde žali úspechy najmä naše mládežnícke tímy. Dlho sme sa snažili priniesť korfbal aj na základné školy. Pokusy boli na ZŠ Fatranská, neskôr v spolupráci s CVČ Domino na ZŠ Cabajská, keď sme trénovali na ZŠ Krčméryho. Dve sezóny sme trénovali na ZŠ Benkova, aj ZŠ Na Hôrke. Veľkým krokom bol začiatok spolupráce so ZŠ Golianovo, kde sme ku korfbalu pritiahli niekoľko desiatok mladých korfbalistov. V súčasnosti v našom klube evidujeme viac ako 100 korfbalistov. Korfbal sa hráva na štyroch základných školách, ktoré majú okrem svojich tréningov aj spoločné tréningy vo väčších športových halách. Vzhľadom na to, že Mestská športová hala je veľmi vyťažená, trénujeme okrem našej domovskej haly SPU aj v ŠH Olympia.

Aký najväčší úspech s korfbalom si dosiahol? Najväčším úspechom bolo víťazstvo v 1.SNKL v sezóne 2018/19 a následná účasť na 1. kole Europa cupu vo francúzskom St. Etienne. Na tomto turnaji sme dokázali poraziť majstrov Škótska a Francúzska a obsadili sme pekné piate miesto. Ešte z mojich žiackych čias je to víťazstvo v korfbalovej lige juniorov v sezóne 1999/2000. Ako tréner považujem za veľký úspech bronz na ME do 15 rokov v roku 2021 a ako asistent v seniorskej reprezentácii striebro na ME – B v roku 2021 a účasť na MS v JAR v roku 2019. Z pozície predsedu klubu je to organizácia Medzinárodného korfbalového víkendu, ktorý sa bude konať v roku 2022 už po 10.krát. Do Nitry sme dokázali prilákať desiatky klubov z celej Európy. Taktiež sa nám v Nitre v roku 2016 podarilo zorganizovať kvalifikáciu na ME. Za úspech považujem aj organizáciu 2 kôl školského korfbalu v roku 2019, kde sa zúčastnilo 12 škôl z mesta a okolia, túto tradíciu nám stopla pandémia, ale verím, že na ňu čoskoro nadviažeme. Pri oslave 10. výročia založenia klubu sa nám tesne pred pandémiou podarilo zorganizovať prvý korfbalový ples na Slovensku, ktorého sa zúčastnilo vyše 120 ľudí.

Čo ti prináša korfbal, poprípade, čo ti vzal? Začal by som tým negatívnym. Keď sme začínali bolo nás 10-20, čo nevyžadovalo toľko času na organizáciu. Momentálne je nás vyše 100 a už to nie je iba o niekoľkých hodinách do týždňa. Sú obdobia, keď je potrebné korfbalu venovať viac ako 5-6 hodín denne a vzhľadom na to, že to všetci robíme dobrovoľne popri zamestnaní bez nároku na odmenu, tak to dá niekedy zabrať. Tiež ma vie niekedy zaraziť, keď treba niečo pripomínať 100x aj dospelým ľuďom, poprípade nevedie odpísať na jednoduchú správu, je ich treba do niečoho nútiť. Ale stále prevažujú pozitíva. S korfbalom som spoznal obrovské množstvo ľudí, veľa z nich sa stalo mojimi dobrými kamarátmi. Ďalšou vecou je veľké množstvo navštívených krajín a miest, kam by som sa možno nikdy nedostal. Maďarsko, Česko, Poľsko, Belgicko, Holandsko už ani nerátam počet návštev, pokiaľ nebola covid doba, tak sme tieto krajiny navštevovali aj niekoľkokrát ročne. Najďalej sa mi podarilo dostať do Portugalska, Francúzska a Juhoafrickej republiky. Najbližším veľkým cieľom je kvalifikovať sa so seniorskou reprezentáciou na MS v roku 2023, ktoré sa budú konať na Taiwane. Najkrajšia je však úprimná detská radosť z každého streleného koša a oslava ich víťazstiev.

Čo by si chcel s korfbalom ešte dosiahnuť, aké sú tvoje ciele? V prvom rade by som chcel stabilizovať klub, zapojiť do jeho fungovania viac ľudí. Od tohto roku máme oficiálne 4 nových trénerov, ktorí absolvovali medzinárodný trénerský kurz v Maďarsku a dosiahli IKF trénerský certifikát level 2. Dúfam, že ich počet bude ďalej narastať, podarí sa nám podchytiť aj telocvikárov z viacerých škôl v Nitre a vytvoriť širšiu členskú základňu. Veľká vďaka patrí všetkým rodičom našich korfbalistov, ktorí podporujú svoje deti a veľakrát sú ochotní s nimi cestovať stovky kilometrov na turnaje. Z hľadiska tímu verím, že sa nám podarí obhájiť majstrovský titul v slovenskej lige seniorov, a taktiež nadviažeme na úspechy našich mládežníckych tímov. Snov je mnoho, ale tie si nechám zatiaľ pre seba.