Slovenská seniorská korfbalová reprezentácia sa zúčastnila na Majstrovstvách Európy divízie B v poľskej Wroclavi (4-9.10.2021). Tento turnaj bol iba druhým oficiálnym medzinárodným IKF turnajom od vypuknutia globálnej pandémie, pôvodný termín bol už na jeseň minulého roku.

Po tom, ako sa juniorský U21 tím kvôli pozitívnemu testu nemohol zúčastniť na Svetovom pohári iba týždeň pred odchodom seniorov, realizačný tím nechcel nič podceniť a sprísnil hygienické opatrenia pred posledným sústredením a samotným odchodom tímu do Poľska.

Do konečnej nominácie na ME sa dostalo hneď niekoľko juniorov, ktorí prišli o vlastný turnaj, tí ale pricestovali do Poľska s o to väčšou chuťou a hladom po korfbale a víťazstvách. Jadro tímu tvorili osvedčení dlhoroční reprezentanti a tento zdravý mix skúseností a mladosti dostal za cieľ hrať vo finále.

Na úvodný zápas nastúpili Slováci proti veľmi ťažkému súperovi z Turecka. Turci sa na tento turnaj dostali z kvalifikácie kde ukázali, že sú predovšetkým veľmi dobre fyzicky disponovaní, majú vysokých hráčov a rýchle a nekompromisné hráčky. Aj v Poľsku potvrdili povesť tvrdej hry a predviedli aj viaceré zákroky na hrane pravidiel. Bodový náskok si vytvorili hneď od začiatku, Slováci bojovali no nedokázali nájsť recept na silovú hru tureckého tímu. Polčasové skóre 6:10 ešte dávalo nádej na obrat, po viacerých nevydarených akciách a penaltách na našej strane však Turci v druhom polčase definitívne zlomili náš odpor, dominovali vo všetkých činnostiach a pripísali si víťazstvo v pomere 10:21.

Druhý zápas v skupine sme hrali proti Walesu, s ktorým máme celkovo pozitívnu bilanciu a ostatný zápas sme s nimi vyhrali na ME v Holandsku 2018 kedy sme ich porazili v súboji o 11.miesto. Tréner Radek Honzíček urobil v zostave iba jedinú zmenu, do základu sa vrátil kapitán Peter Fábik. Úvod zápasu nám vyšiel ukážkovo, keď Andrea Holotová odštartovala svoj strelecký koncert hneď v prvej minúte. Koše pribúdali na obidvoch stranách, hra bola vyrovnaná o čom svedčí aj polčasové skóre 7:7. V polčase Wales prestriedal a hneď v prvej minúte sa ujal dvojbodového vedenia. Slováci ale šnúrou piatich košov za sebou strhli vedenie na svoju stranu a udržali si ho až do konca zápasu s konečným výsledkom 16:11. Mimoriadne efektívna bola Andrea Holotová, ktorej sa podarilo streliť až 8 košov v tomto zápase.

Posledným zápasom v základnej skupine bol duel proti Grécku. S týmto súperom sme sa doteraz stretli iba raz a to na kvalifikácii na ME v roku 2016 v Nitre kedy sme ich zdolali jednoznačne 17:9. Pred zápasom sme si nepripúšťali nič iné ako výhru, súper však nebol vôbec odovzdaný. Skóre síce narastalo relatívne rýchlo na slovenskej strane, videli sme ale aj festival zahodených šancí a nepresných striel. Pri lepšom súperovi sa nám to mohlo stať osudným. Našťastie sme drámu nepripustili a výsledné skóre 15:8 nám zaistilo ďalšie 3 body do tabuľky a postup z druhého miesta do semifinále.

Po voľnom dni nasledovali vyraďovacie zápasy. Slováci nastúpili proti Škótsku v boji o finále. Úvodný koš zaznamenala najmladšia členka tímu Zuzka Hrošovská z penalty, neskôr sa ale viac darilo Škótom, ktorí v priebehu pár minút odskočili na rozdiel 3 bodov. Sériou 7 košov na slovenskej strane sme sa však vrátili do zápasu a polčas sme vyhrali v pomere 11:9. Po prestávke sme už súperom nedovolili strhnúť vedenie na ich stranu, naopak, v poslednej štvrtine sme si vytvorili pohodlnejší náskok a kontrolovali sme priebeh zápasu až do konečného výsledku 21:16.

Po vyhratom zápase so Škótskom sme si zabezpečili postup do finále a istotu medailovej pozície. Predturnajový cieľ bol teda splnený, nikto v tíme sa však neuspokojil a rozhodne sme vstupovali do posledného zápasu v plnej sile a s obrovskou túžbou po výhre. Súperom vo finále nám bola domáca reprezentácia, ktorá mala rastúcu formu a zlepšovali svoju hru každým zápasom. V semifinále porazili silných Turkov a takticky sa veľmi dobre pripravili aj na finále. Slováci nastúpili v osvedčenej zostave, ktorá slávila úspech v predošlých zápasoch. Prvý koš padol hneď po prvej strele, už v 8.sekunde otvorila skóre najlepšia hráčka celého turnaja Tamara Siemieniuk. Slováci dokázali reagovať a streľami Šimona Horvátha a Petra Fábika sa ujali vedenia. Koše padali na obidvoch stranách, do vedenia sa dostali Poliaci, rozdiel však bol vždy maximálne o 2 koše a na polčasovú prestávku sa odchádzalo za stavu 10:8 v prospech domáceho Poľska. V druhom polčase Slováci nesklonili hlavy. Stále hrali moderný korfbal a plnili taktické pokyny trénera. Zápas sa jednoznačne musel páčiť aj zaplnenému hľadisku, ktoré hnalo dopredu domáci tím. Posledná štvrtina bola veľmi vyrovnaná (skóre 5:5), Poliaci si ale udržali mierny náskok, ktorý získali v prvom polčase a dotiahli zápas do víťazného konca (18:15).

Slovenská reprezentácia získala na turnaji strieborné medaily, čo je historickým úspechom pre slovenský korfbal. Poliaci ako víťazi turnaja B divízie si ale musia počkať na rozhodnutie medzinárodnej federácie IKF, či im povolia účasť na nasledujúcich ME A divízie.

Najlepšou strelkyňou v našom tíme bola so 14 košmi Andrea Holotová, v mužskej časti dominoval Peter Bušík (11 košov).

Pre slovenský korfbal bol zápas s Poľskom výnimočný ešte jedným ďalším momentom. Kapitán Peter Fábik sa rozhodol ukončiť svoju dlhoročnú reprezentačnú kariéru. Rozlúčka s národným dresom prišla po takmer 20 rokoch a má strieborný nádych. Kapitán sa lúčil s tímom a medzinárodným korfbalom s medialou na krku. Ďakujeme mu za jeho vzornú reprezentáciu a želáme mu veľa šťastia, určite s korfbalom ako takým ešte neskončil nadobro.

Zloženie strieborného tímu ME B divízie vo Wroclavi:

Hráčky a hráči: Zuzana Hrošovská, Monika Bogdanová, Timea Darnadiová, Zuzana Bušíková, Andrea Holotová, Lujza Mojžišová, Janka Miklovičová, Peter Levčík, Šimon Horváth, Patrik Jančovič, Peter Bušík, Peter Fábik, Patrik Peressényi, Jakub Krajč

Realizačný tím: Martin Sonoga, Radek Honzíček, Tomáš Sonnenschein, Zuzana Filová