Na začiatok nášho rozhovoru sa vráťme k minulej sezóne. Ako dopadla z pohľadu nášho klubu?

Sezónu by som rozdelil na dve časti. V prvej ani nemôžeme hovoriť o nejakom korfbale. Bol zákaz trénovať, súťaže sa ani nestihli rozbehnúť, deti sa dopytovali na tréningy, ale bohužiaľ sme si nevedeli pomôcť.

V druhej polovici sezóny sme boli radi, že sa nám podarilo zorganizovať tri kolá žiackych súťaží, dve kolá seniorskej ligy, zúčastnili sme sa medzinárodného turnaja v Eindhovene, s korfbalom sme začali na ďalších dvoch školách v Nitre a okolí.

Ako dopadla sezóna vzhľadom na výsledky?

Aj túto otázku by som rozdelil na dve časti. Čo sa týka seniorských tímov, na predsezónnom sústredení sa 90% tímu vyjadrilo za postavenie dvoch nitrianskych tímov do súťaže. Avšak počas sezóny postupne niektorí hráči a najmä hráčky skončili s korfbalom a museli sme sezónu dohrať s viacerými juniormi. Čo ma mrzí, že sme ani v jednom zápase nedokázali poraziť našich prievidzských súperov. Naopak v žiackych kategóriách sme postavili do piatich kategórií až 14 tímov. Veľkým pozitívom bolo, že sa do súťaží zapojili nové tímy (školy) – Tekovská Breznica, Nesvady, Komárno, Nedožery – Brezany + náš Veľký Lapáš. Obrovským prekvapením a úspechom bolo, že sa nám podarilo vyhrať vo všetkých kategóriách a dosiahli sme v žiackych kategóriách maximum, čo sa dosiahnuť dalo. Najkrajšia na tom je vždy radosť detí z každého streleného koša. Veľkým pozitívom bola aj účasť mnohých rodičov na nitrianskych kolách, a taktiež s nami vycestovali aj na kolá mimo Nitry. Viac ako 200 ľudí na korfbale na Slovensku dávno nebolo.

Korfbalové leto bolo určite bohaté, ktorých akcií ste sa zúčastnili?

Leto bolo naozaj plné korfbalu, povedal by som, že až nad mieru. Najskôr som sa s reprezentáciou do 17 rokov zúčastnil MS v Holandsku, kde sme získali pekné 8. miesto. V tíme pôsobilo aj viacero hráčov a hráčok z Nitry. Následne do Nitry zavítalo viac ako 300 korfbalistov zo siedmich krajín.

10. ročník Medzinárodného korfbalového víkendu prilákal do Nitry 18 tímov v seniorskej a šesť v juniorskej kategórii. Aby toho nebolo málo, po turnaji sme sa presunuli na Skalku pri Kremnici, kde sa odohrali outdoorové ME do 15 rokov, ktoré sme organizovali. Vynikajúci úspech sa podaril najmä tímu „rising stars“, ktorý obsadil perfektné tretie miesto. Po ME zavítalo na Skalku viac ako 60 detí na letný korfbalový tábor. Po trojtýždňovej korfbalovej pauze sme sa presunuli do maďarského mesta Gárdony, kde som spolu s mojimi kolegami pôsobil ako lektor na trénerskom kurze pod záštitou IKF a podporou Vyšehradského fondu. Teší ma, že veľký záujem o kurz prejavili naši juniori a sú pripravení podieľať sa na tréningovom procese našich najmenších korfbalistov v klube. Počas leta sa uskutočnili aj dva tréningové kempy seniorskej reprezentácie, kde pomáham pri tíme Kevina Robsona. Leto sme ukončili sústredením našich juniorov a seniorov na Skalke a už sa tešíme na novú sezónu.

Aké máte plány do novej sezóny?

Veríme, že naše plány nebudú narušené vonkajšími vplyvmi. V slovenských korfbalových súťažiach budeme bojovať o obhajoby vynikajúcich výsledkov v žiackych súťažiach. Mnoho žiakov prešlo do vyššej vekovej kategórie, takže v prvom rade sa budú musieť adaptovať na vyššie koše, väčšie lopty, iný typ korfbalu. V seniorskej kategórii by sme chceli potrápiť Prievidzu a zabojovať o najvyššie priečky. Po niekoľkých rokoch sme sa opäť prihlásili aj do maďarských korfbalových súťaží. V seniorskej druhej lige chceme dať príležitosť najmä našim šikovným juniorom, ktorých budú dopĺňať seniorskí hráči. Taktiež plánujeme postaviť do maďarských líg aj našich žiakov vo viacerých vekových kategóriách. Deti si samé od seba pýtajú viac zápasov, turnajov a preto sa snažíme urobiť pre to maximum. Máme naplánovaný turnaj v belgickom Ghente pre našich žiakov a juniorov, seniori v novembri vycestujú na turnaj do švajčiarskeho Zurichu.

Akým spôsobom prebieha tréningový proces? Máte dostatok záujemcov o korfbal?

Od septembra sme nabehli na pravidelné tréningy. Bohužiaľ sa boríme s nedostatkom športových hál a tréningových časov v meste. Snažíme sa, aby každá kategória mala minimálne dva tréningy do týždňa. Našim domovským sídlom je hala SPU.

Okrem toho trénujeme na základných školách – ZŠ Benkova, ZŠ Golianovo, ZŠ Veľký Lapáš a v riešení sú ešte tréningy v ďalších troch školách v Nitre. Deti sa na korfbal hlásia a tešia sa na tréningy.

Pripravujete v tejto sezóne aj ďalšie aktivity a sprievodné podujatia?

Tradične plánujeme usporiadať otvorený tréning „zavolaj kamaráta na korfbal“, taktiež turnaj rodičov a detí. Keďže korfbal je rodinný šport, minuloročný turnaj priniesol veľmi zaujímavé zápasy a rodičia boli veľakrát viac motivovaní ako ich deti. Plánujeme sa vrátiť k školskému korfbalu, kde priblížime korfbal žiakom základných a stredných škôl v meste a okolí. Turnaj je určený predovšetkým pre začiatočníkov. V januári je naplánovaný 2. korfbalový ples.

Čo by si na záver zaželal svojim zverencom a korfbalovým priaznivcom.

V prvom rade pevné zdravie, aby sa nám vyhýbali zranenia. Hlavne veľa radosti z hry, športových úspechov a zážitkov. Radi vás privítame na našich zápasoch. Sledujte naše stránky a sociálne médiá, kde sa dozviete viac o našich aktivitách.

Od Majox