Korfbalový klub SPU Nitra po polroku opäť zorganizoval Školský korfbalový turnaj pre žiakov základných škôl. Pozvánku dostali všetky školy v okrese a opäť sme medzi nami mohli privítať 11 škôl. Okrem škôl, ktorých tímy fungujú pod našim klubom vo viacerých súťažiach (ZŠ Benkova, ZŠ Golianovo, ZŠ Na Hôrke, SZŠ UNES a ZŠ Veľký Lapáš) sa k nám pravidelne vracajú školy, ktoré sa zúčastnili aj predchádzajúcich turnajov (ZŠ Nesvady, ZŠ Kráľa Svätopluka, ZŠ Zbehy, ZŠ sv. Marka) a v akcii sme mohli vidieť aj nováčikov, ktorí sa s korfbalom zoznámili prvýkrát (ZŠ a MŠ Urmince, ZŠ Topoľová). 24 tímov bolo rozdelených do troch vekových kategórií, počas dňa sme videli veľa košov a pekných akcií.

Žiaci prvého stupňa (3.-4. ročník) súperili v kategórii do 10 rokov. Turnaja sa zúčastnilo 5 tímov a zápasy boli veľmi vyrovnané. O prvých troch priečkach rozhodla až minitabuľka vzájomných zápasov a aj v nej až rozdiel skóre. Z tejto drámy vyšla najlepšie ZŠ Veľký Lapáš, len tesne za prvenstvom zaostali ZŠ Nesvady a SZŠ UNES. Na štvrtom mieste sa po výhre nad ZŠ Zbehy umiestnila ZŠ Benkova.

V kategórii do 12 rokov (5.-6. ročník) bolo 8 tímov rozdelených do dvoch skupín a následne sa stretli v krížových zápasoch o konečné umiestnenie. V A skupine sa prekvapujúco na prvom mieste umiestnil tím SZŠ UNES A, ktorý v rozhodujúcom zápase o finále remizoval so ZŠ Benkova 11:11 a vďaka lepšiemu skóre predbehli svojho súpera z posledného zápasu. Tretie miesto v tejto nabitej skupine obsadila ZŠ Na Hôrke, štvrté najmladší tím v skupine ZŠ Nesvady B. Druhá skupina bola taktiež veľmi vyrovnaná. Na úvod sa zrodila remíza 3:3 medzi ZŠ Veľkým Lapášom a ZŠ Nesvady A. Postupným priebehom turnaja sa vykryštalizovalo, že práve tieto dva tímy sa s rovnakým počtom bodov umiestnili na čelných priečkach B skupiny. Veľmi tesným rozdielom si prvenstvo pre seba uchmatol Lapáš. Piataci zo SZŠ UNES sa výhrou 5:1 nad ZŠ a MŠ Urmince umiestnili na treťom mieste. Nasledovali boje o celkové umiestnenie. O 7. miesto sa viac darilo Nesvadom B, ktoré si poradili s nováčikom z Urminiec. O 5. miesto sa podarilo o kôš viac skórovať ZŠ Na Hôrke, ktorá odsunula UNES B na šieste miesto. V súboji o bronz si Benkova poradila s Nesvadmi A a najväčšie prekvapenie sme videli vo finále, kde UNES A vyhral jasným rozdielom nad Veľkým Lapášom a stal sa víťazom turnaja.

Až 11 tímov sme videli v kategórii do 15 rokov (7.-9. ročník). V troch skupinách sa postupne vyselektovali víťazi, ktorí sa stretli vo finálovej skupine o prvé tri miesta. V A skupine sa najviac darilo ZŠ Golianovo, ktoré stratilo iba jeden bod s nováčikom zo ZŠ Topoľová. Tí však zaváhali so ZŠ Nesvady B, ktoré ich odsunuli na tretie miesto. Najmenej sa v tejto skupine darilo ZŠ Zbehy. B skupina bola jasnou záležitosťou ZŠ Veľký Lapáš. So svojim najväčším konkurentom SZŠ UNES si poradili výsledkom 8:5. V poslednom zápase medzi tímami, ktoré zbierali skúsenosti sa zrodila remíza 0:0. V C skupine sme mali len tri tímy, takže odohrali medzi sebou po 2 zápasy. Najviac sa darilo obhajcovi titulu z minulého turnaja, ZŠ kráľa Svätopluka. Druhé miesto si zo skupiny odniesla ZŠ Nesvady A, pred ZŠ a MŠ Urmince. Finálová skupina bol najvyrovnanejšia v doterajšej histórii. Všetky zápasy sa skončili jednobodovým rozdielom. Titul si dvomi tesnými výhrami zabezpečila ZŠ Golianovo, druhá priečka patrila s jednou výhrou ZŠ kráľa Svätopluka a bronz si domov odnáša ZŠ Veľký Lapáš.

V 47 zápasoch sme videli 490 košov, čo je priemer viac ako 10 košov na zápas. V akcii bolo okrem korfbalistov v akcii aj mnoho basketbalistov, volejbalistov, hádzanárov, futbalistov, ale aj detí, ktoré sa športu venujú len rekreačne. Bolo radosťou sledovať v akcii viac ako 200 športujúcich detí. O organizáciu a rozhodovanie sa starali naši juniori, ktorí už o týždeň budú bojovať o majstrovské tituly v slovenskej žiackej korfbalovej lige.

Od sony21